7 tipů, kam letos vyrazit na vinobraní

7 tipů, kam letos vyrazit na vinobraní

S prvními zářijovými dny přichází také čas vinobraní a koštů, na kterých můžete ochutnat ta nejlepší vína ročníku 2016 a starší. Města na Moravě i v Čechách hromadně ožívají historickými průvody či folklorními slavnostmi, loňské víno a čerstvý burčák tečou proudem. Jen se sháněním ubytování neotálejte, máte nejvyšší čas!

1. Znojemské historické vinobraní

15. až 17. září 2017, vstup 350 Kč
Na bezesporu nejznámější a největší tuzemské vinobraní rozhodně stojí za to vyrazit a zažít tu atmosféru. Celé historické centrum Znojma ožívá rytířskými souboji, kejklíři a především pak velkolepým průvodem krále Jana Lucemburského. Samozřejmostí jsou ale samozřejmě ochutnávky vína a burčáku od velkých i malých vinařství, cimbálová muzika a bohatý kulturní program. Letos například v rámci slavností vystoupí Michal Hrůza, Ewa Farna, Mňága a Žďorp nebo Vojtěch Dyk.


2. Pálavské vinobraní

8. až 10. září 2017, vstup 600 Kč
Letos se v Mikulově uskuteční už 70. ročník proslulého Pálavského vinobraní. Pálava patří v Česku mezi nejoblíbenější odrůdy vína, takže pokud i vy patříte mezi její milovníky, neměli byste vynechat příležitost ochutnat ji přímo tam, kde vyrostla. Degustovat ale samozřejmě budete moci i další odrůdy ze zdejších vinic, vedle rozhodně jen tak nešlápnete. A až se dostatečně nabažíte vína i burčáku, nenechte si ujít nedělní výstup na Svatý kopeček s Chantal Poullain.

3. Strážnické vinobraní
9. září 2017, vstup zdarma
Pokud dáváte před historickými slavnostmi přednost těm folklórním, vydejte se na vinobraní do Strážnické, české mekky folklóru. Čeká vás tradiční cimbálová muzika, lidový řemeslný jarmark, všudypřítomné kroje a množství folklorních vystoupení. A samozřejmě výborné víno strážnických vinařů.


4. Valtické vinobraní
6. a 7. října 2017, vstup 200 Kč
Plné folkloru je i vinobraní ve Valticích, které spolu s městem pořádá Vinařská škola a Chateau Valtice. Pokud se sem vypravíte, čeká vás kromě vynikajícího valtického vína také krojovaný průvod, výstava a ochutnávka místních hroznů nebo večerní taneční zábava.


5. Velkopavlovické vinobraní
15. a 16. září 2017, vstup 200 Kč
Nádherné folklorní slavnosti se konají také ve Velkých Pavlovicích, které nabízí tradiční průvod, v němž nesou mladí chasníci v pracovních krojích na dřevěných podpěrách obrovské hrozny. Vše směřuje k humornému divadelnímu ztvárnění vinařského rituálu zarážení hory, které rozhodně stojí za zhlédnutí! Když si k tomu dopřejete místní víno, o neutuchající zábavu a krásný zážitek máte postaráno.
 

6. Mělnické vinobraní
15. až 17. září 2017, vstup 150 Kč
Největší vinobraní v Čechách oslavuje v historickém centru města především vína z mělnické vinařské podoblasti. Chybět nebude ani historický průvod v čele s Karlem IV., který se významně zasadil o rozvoj vinařství na Mělnicku.   
 

7. Karlštejnské vinobraní
30. září a 1. října 2017, vstup 200 Kč
Středověkými slavnostmi vína ožívá na podzim také Karlštejn, samozřejmě za doprovodu Karla IV. a jeho dvora. Kromě nejlepších českých a moravských vín si tu užijete třeba gotickou módní přehlídku, historické tance, kejklíře, fakíry a šermíře. Využijte jedinečnou možnost a přijeďte sem vlakem taženým parní lokomotivou!


Sdílejte článek s přáteli

Dobré víno je dobrý přítel, když s ním dovedeme zacházet.
William Shakespeare